Math Olympiad For Grade 5

Below is one of the math olympiad problem solving. This question is not difficult, but you need to be carefully to understand it. If you are interesting solve math olympiad problem solving, please keep to update this post regulary.

Math is  not difficult  but you need to understand !

math

Problem:

M sells apples and get some money. If M sell 10 apples more with the same amount of money generated, then the price of one apple will be cheaper 2 bath compared to actual prices. If M sells 10 more slightly with the same amount of money generated, the price of apples will become 4 baht more expensive than the actual price. (Bath is the currency of the State of Thailand)
a. How many apples are sold M?
b. What the real price of an apple?

Solution:
a. There are  sold 30 pieces of apples that M sold.
b. The actual price of apples is 8 bath.




Comments

Leave a Reply




mobile spy software buy sildenafil citrate online buy brand viagra
. . . .